8 najczęściej popełnianych błędów: Występy sceniczne
8 najczęściej popełnianych błędów: Występy sceniczne

11173391_1060276500668656_5258603274345524830_n

fot. Gildia.pl Fantastyczny Portal Kulturalny

Występy sceniczne są dla mnie jedną z najciekawszych części cosplayowego hobby – pozwalają nam nie tylko zaprezentować swój strój szerokiej publiczności, ale również wykazać się talentem aktorskim i umiejętnością „wejścia” w naszą ulubioną postać. To właśnie na scenie możemy w pełni pokazać cały nasz potencjał artystyczny. Niestety ta sfera cosplayu jest często zaniedbywana, a niekiedy nawet zupełnie pomijana na rzecz zwykłego show-offu. A szkoda!

Początkujący cosplayerzy, którzy wcześniej nie mieli styczności z występami na scenie, często boją się swojego pierwszego razu i marzą o tym, aby jak najszybciej się skończył, inni natomiast, chcąc pokazać się z jak najlepszej strony, przekombinowują, co również nie wygląda dobrze. Istotą dobrego występu scenicznego jest kreatywność… ale i umiar. Poniżej prezentuję wam listę 8 najczęściej popełnianych błędów podczas występów scenicznych, jakie zaobserwowałam nie tylko jako cosplayer występujący na scenie… ale i jako widz, który jest dla nas zawsze tym najsurowszym sędzią.

 

 1. 1. Zbyt długi/zbyt krótki występ

Większość konkursów ma w regulaminie zapisane limity czasowe dla występów scenicznych. Zwykle jest to od 1 do nawet 6-7 minut w zależności od tego, czy jest to występ indywidualny, czy grupowy. Moim optymalnym limitem czasowym są 2 góra 3 minuty i chociaż może się to wam wydawać mało to uwierzcie, że czas na scenie płynie zdecydowanie wolniej. Jeśli występ będzie zbyt długi, widownia szybko się znudzi, a jeśli będzie za krótki to istnieje duża szansa, że większość ludzi w ogóle nas nie zauważy. Planując swój występ postarajcie się jak najlepiej wykorzystać dany czas. Każda sekunda jest ważna.

 

 1. 2. Nuda

Kiedy mamy już ustalony czas, jaki możemy przeznaczyć na swoją prezentację, czas na wypełnienie go treścią… i tutaj większość (nie tylko początkujących) cosplayerów ponosi porażkę. Nie wystarczy wyjść na scenę, pochodzić po niej bez ładu i składu i zejść jak tylko skończy się podkład… widownia musi was zapamiętać! Właśnie tutaj pojawia się efekt WOW. Co to takiego? Spójrzcie na poniższe prezentacje, a sami zobaczycie.

Elsa- https://www.facebook.com/LucioleSCosplay
Anna- https://www.facebook.com/LyelCosplay
Hans- https://www.facebook.com/Erendrym

Kayle: https://www.facebook.com/Purin.cosplay

Wystarczy naprawdę jeden mały szczegół… im bardziej pomysłowy, tym lepiej! :) Pamiętajcie, że nuda jest waszym największym wrogiem. Nie przegnijcie tylko w drugą stronę, bo zbyt przeładowana scenka, może się okazać zbyt skomplikowana i na scenie zrobi się bałagan.

 

 1. 3. Podkład w obcym języku

To bardzo grząski teren i należy bardzo z tym uważać. Ważną kwestią w tworzeniu prezentacji jest jej zrozumienie przez widownię, a obcy język może to bardzo utrudnić i o tyle o ile angielski jest w miarę bezpieczny, to jedynie odsetek ludzi zna np. japoński, czy szwedzki. Najbezpieczniejszą opcją zawsze pozostanie język polski.

 

 1. 4. Hermetyczne żarty

Kolejnym czynnikiem, który może sprawić, że widownia nie zrozumie naszej scenki są zbyt hermetyczne żarty. Oczywiście nie można stworzyć prezentacji w zupełnym oderwaniu od danej serii, czy filmu, ale musimy pamiętać, aby nasze nawiązania były czytelne dla jak największej liczby osób.

 

 1. 5. Brak scenografii

Dla wielu z was będzie to pewnie rzecz zbędna… ale ja uważam, że znacznie podbija atrakcyjność występu i daje nam dodatkowe pole do popisu. Rekwizyty, czy elementy dekoracji uplastycznią naszą prezentację i na pewno zostaną docenione. Nie trzeba od razu tworzyć kompletnej, pełnowymiarowej scenografii, a posiadanie rekwizytów może nam dodatkowo ułatwić prac ę nad scenariuszem, czy nawet stać się omówionym wcześniej efektem WOW.

 

 1. 6. Niesolidnie wykonany strój

To może się wydawać oczywiste, ale nie zawsze tak jest… ciągnący się za nami kawałek oderwanego materiału, czy rozlatująca się broń nigdy nie będą wyglądać atrakcyjnie i mogą nam zniszczyć całą prezentację. Warto poświęcić trochę czasu, aby dopracować strój i upewnić się, że na scenie nic nie odpadnie, ani się nie urwie. Wypadki się zdarzają, ale postarajmy się ich unikać.

 

 1. 7. Brak solidnej próby

To jest chyba najczęściej popełniany i najbardziej widoczny błąd podczas prezentacji, szczególnie przy występach grupowych. Nigdy nie zakładajcie, że wystarczy omówić co kto robi i wyjść na scenę… to nie wypali, nie ważne, jak długo będziecie się ugadywać. Próba (minimum jedna) jest po prostu niezbędna! Od tej reguły nie ma wyjątków. Jeśli chcecie dobrze wypaść na scenie zainwestujcie trochę czasu na przećwiczenie całej scenki.

 

 1. 8. Nieświadomość swojego ciała

Nie zrozumcie mnie źle – wcale nie chodzi mi o to jak ktoś wygląda… tylko jak się rusza. Nie ważne, czy jesteście niscy, wysocy, puszyści czy szczupli – poćwiczcie trochę przed lustrem swoje pozy i ruchy, mimikę twarzy i gesty, a wtedy sami zobaczycie w jakim ustawieniu wyglądacie najkorzystniej, a jakich  póz musicie unikać. Ja na przykład mam straszne przeprosty na rękach i jeśli nie uważam na scenie to potem wyglądam jak połamany alien z łokciami wygiętymi w drugą stronę ;)

 

To są rzeczy, które ja zauważyłam obserwując konkursy cosplayowe (polskie i zagraniczne)… może wy macie swoje spostrzeżenia? Podzielcie się nimi w komentarzach! Powodzenia przy tworzeniu waszych prezentacji…. i do zobaczenia na scenie!

Dodane przez: Anuszka 2 komentarze , , , , , ,
 • Megistona Vendredi

  ja zauważyłam przy niektórych prezentacjach, że jest za dużo rozmów a za mało akcji

  • Anuszka

   To też jest duży problem :) Chociaż z tego da się jeszcze wyjść obronną ręką, jeśli scenariusz jest dobrze napisany i dialogi są nagrane w dobrej jakości :) nie mówiąc już o grze aktorskiej.